Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Elite League: Αμύντας – Καβάλα 83-74

Ροζ φύλλο για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, στην 13η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν απέναντι στην ιδιαίτερα αξιόμαχη Καβάλα, που “έπαιζε τα ρέστα της” και αρκετά αισιόδοξα μηνύματα για τη συνέχεια.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να ξεφύγουν, έχοντας για μεγαλύτερη ώρα το προβάδισμα, με ισχνές διαφορές, αλλά οι Καβαλιώτες εύρισκαν τον τρόπο να είναι κοντά στο σκορ και να προηγούνται στο τέλος του (18-20). Στη δεύτερη περίοδο το μοτίβο του αγώνα δεν άλλαξε με τους “πορτοκαλί” να πιέζουν για να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά, πετυχαίνοντας 2,5 λεπτά πριν την ανάπαυλα το +7 (33-26) και τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στον πόντο πηγαίνοντας στα αποδυτήρια (34-33), με κύριο όπλο την ευστοχία στα μεγάλα σουτ, σε όλο το εικοσάλεπτο.

Μετά την ανάπαυλα το ενδιαφέρον για τον τελικό νικητή αυξήθηκε περισσότερο, με την πρωτοπορία να εναλλάσεται και το σκορ ισόπαλο στα μισά του τρίτου κομματιού του ματς (46-46), όμως η εμφάνιση της ευστοχίας στα μεγάλα σουτ και στο στρατόπεδο των Υμηττιωτών, παράλληλα με την αμυντική τους προσπάθεια, έτρεξαν ένα σερί 13-0, από το +1 (49-48) στο +14 (62-48), σε τρία λεπτά, οδηγώντας τους σε διψήφια διαφορά στο 30′ (62-52). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα, ανέβασαν περισσότερο τη μαχητικότητά τους, καταφέρνοντας να αντικρούσουν την ύστατη προσπάθεια των Βορειοελλαδιτών για την ανατροπή, σε ένα παιχνίδι “ζωής και θανάτου” για την παραμονή τους, παίρνοντας τη νίκη με 83-74, συνεχίζοντας τη σημαντική συγκομιδή βαθμών τη φετινή σεζόν.

Επόμενη αναμέτρηση, για τη 14η αγωνιστική και προτελευταία του Α’ γύρου της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, στο Αγρίνιο, με την ομώνυμη ομάδα (21/1 , 17:00).

Αμύντας – Καβάλα 83-74
Δεκάλεπτα: 18-20, 34-33, 62-52, 83-74

Αμύντας (Λιόγας, Μάλαμα, Ζούπας): Δήμου (5 ασ.), Τοπάλλι 7(1) (9 ασ.), Σιούντρης 2, Γκρέκας 18(4/8 50%), Βαρδιάνος 12(4/8 50%), Λιακόπουλος 10(2/3 66%) (10 ασ.), Κουκουνιάς 2, Γιούση 2, Γκάτζο, Έκε 10(1) (10 ριμπ.), Δόξας 17, Καλογερίας 3(1)

Καβάλα (Πενταζίδης): Τζόνσον 22(2), Μπόζης 13(2), Πουλιανίτης 10, Απαζίδης, Πρίφτης 2, Πεχλιβανίδης 2, Αλμπάνης, Γουέμπστερ 13,  Τσέλλος 12(2)

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Ασλανίδης και Σκανδαλάκης (κομισάριος Διμπινούδης)