Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Α2 Ανδρών: Αμύντας – Πανερυθραϊκός 72-69

Ποδαρικό στις νίκες για την ομάδα του Υμηττού στο γήπεδό της, δεύτερη συνεχόμενη στο πρωτάθλημα, απέναντι σε ένα σκληρό αντίπαλο, που κρίθηκε στο τέλος, με την επιθυμία των γηπεδούχων για το δίποντο να φαίνεται από το πρώτο λεπτό του ματς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι “πορτοκαλί” μπήκαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν μόλις στο 3′ με 8-2 και παρά την προσπάθεια των Ερυθραίων, ολοκλήρωσαν το πρώτο κομμάτι του αγώνα διατηρώντας μία μικρή πρωτοπορία (19-13). Σκόρερ οι Βαρδιάνος (7), Γκρέκας (8), Τοπάλι (2) και Βύρλας (2).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου δύο καλάθια του Σιούντρη, τρίποντο του Γκρέκα και του Κουκουνιά ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο αριθμό (29-18 16′), για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Η προσπάθεια αντεπίθεσης των κόκκινων έγινε πιο σκληρή και παράλληλα με την ευστοχία τους κατόρθωσαν να πλησιάσουν πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια (32-26).

Γυρνώντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη ήταν αποφασισμένοι να πάρουν το ροζ φύλλο και με καλάθια των Βαρδιάνου, Βύρλα, Σιούντρη, Τοπάλι και με βολή του Αβάρε απομακρύνθηκαν εκ νέου με διψήφια διαφορά στα μισά του δεκαλέπτου (41-31 25′). Στη συνέχεια η τύχη δεν τους χαμογέλασε στις τελικές προσπάθειες και η ομάδα της Ερυθραίας πλησίασε στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου (44-42).

Στην τελευταία περίοδο οι Υμηττιώτες ανέβασαν την προσπάθειά τους και με δύο συνεχόμενα γκολ φάουλ από το Βύρλα και ένα του Μπέλη διατήρησαν την πρωτοπορία, που δεν την είχαν χάσει ποτέ στο ματς (53-46 34′) και τη διατήρησαν έως το 36,5′ (61-54) με καλάθι του Βύρλα, βολή του Γκάτζο, γκολ φάουλ και βολές του Μπέλη. Μεγάλα καλάθια από τους φιλοξενούμενους τους έβαλαν μπροστά με 1 πόντο και 2,5′ να απομένουν για τη λήξη (61-62), αλλά ο Τοπάλι με δύο συνεχόμενα “μεγάλα” τρίποντα ξαναέβαλε τον Αμύντα στη θέση του οδηγού (67-64) και το ταμπλό να δείχνει 55″ υπολειπόμενο χρόνο. Στη συνέχεια οι Ερυθραίοι έστελναν συνέχεια τους αντιπάλους τους στις βολές, στην προσπάθειά τους για τη νίκη και η ψυχραιμία των τελευταίων, τους έδωσε το ροζ φύλλο (Τοπάλι 3, Βαρδιάνος 2) εξαργυρώνοντας τη δυναμικότητά τους, αλλά και τη συνεχή πρωτοπορία τους στην αναμέτρηση.

Επόμενη αναμέτρηση για τη 5η αγωνιστική τoυ πρωταθλήματος, το επερχόμενο Σάββατο (6/11 , 17:00), στον Υμηττό, με το Μαρούσι.

Αμύντας – Πανερυθραϊκός 72-69
Δεκάλεπτα: 19-13, 32-26, 44-42, 72-69

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος, Αβάρε 1, Ζούπας, Τοπάλι 13(2) (5 ασ.), Σιούντρης 7, Γκρέκας 8(1) (6 ασ.), Βαρδιάνος 11(1), Κουκουνιάς 3(1), Γιούση, Γκάτζο 1, Μπέλη 16(1) (7 ριμπ.), Βύρλας 12 (5/5 διπ. 100%, 14 ριμπ.)

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Μωραΐτης 3, Καλλιανιώτης 12(2), Ντουζίδης 3(1), Κωστόπουλος 20(5), Σκάνδαλος 6, Γιαουρτόγλου 3(1), Καμπουρίδης 2, Παπανικολάου, Τσάμης 7, Σταματογιάννης 13(1), Καλογερίας, Ευστρατίου

Διαιτητές: Θεονάς, Τσαχάκης και Κούλης Χαρ. (κομισάριος Τηγάνης)