Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

ΑΟ Δάφνη -ΕΑ Καλύμνου 84-73 Γ Εθνική Μπάσκετ

Μια ακόμα νίκη πανηγύρισε ο ΑΟ Δάφνης στον φετινό 3ο όμιλο της Γ Εθνικής και την 4η εβδομάδα της λίγκας, με την ομάδα της Δάφνης να κερδίζει με σχετική δυσκολία τη νεοφώτιστη ΕΑ Καλύμνου με 84-73 και να κάνει το 4/4 μετά και το πέρας της τέταρτης στροφής.

Η κατάσταση μάλιστα -αν και οι νησιώτες έβαλαν πολύ δύσκολα στους οικοδεσπότες όντας τόσο κοντά όσο και μπροστά στο σκορ σε όλο το πρώτο 20λεπτο- δεν είχε κριθεί ούτε καν μέχρι το τελευταίο πεντάλεπτο του αγώνα, με την Κάλυμνο να βρίσκεται σταθερά στο καλάθι από το φαβορί της μονομαχίας (69-68 στο 35′) και να διεκδικεί επί ίσοις όροις τη νίκη. Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά με δύο τρίποντα του Κερασοβίτη και ένα εύκολο καλάθι στο ανοιχτό γήπεδο έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Δάφνης, που έφτασε σε μια δύσκολη αλλά σημαντική νίκη!

Μάλιστα, δύο βδομάδες πριν το επικίνδυνο παιχνίδι κόντρα στο πολύ δυνατό και φέτος Πικέρμι, η Δάφνη θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο του επίσης νεοφώτιστου Αιολικού την επόμενη αγωνιστική στη Μυτιλήνη, σε ένα παιχνίδι που αν και κρύβει παγίδες έχει ξεκάθαρο φαβορί και ξεκάθαρο αουτσάιντερ.