Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Elite League Ερρίκος Ντυνάν: Αμύντας – Πανερυθραϊκός 74-68

Τρίτο ροζ φύλλο του Αθλητικού Ομίλου Υμηττού Αμύντα, στη σεζόν, μετά την επικράτηση επί του Πανερυθραϊκού, σε μία ακόμη αναμέτρηση της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, που κρίθηκε στo τέλος.

Η προσπάθεια των αντιπάλων για το προβάδισμα κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό του αγώνα, με αποτέλεσμα την ισοπαλία στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου (10-10), το 19-20 στο τέλος του και το ενδιαφέρον σε υψηλά επίπεδα και για τους θεατές της τηλεόρασης. Η συναρπαστική αναμέτρηση συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο με τους Υμηττιώτες να έχουν συνέχεια το προβάδισμα, αλλά μη μπορώντας να ξεφύγουν και το 34-32 της ανάπαυλας, προϊδέαζε για το αμφίρροπο δεύτερο μισό της αναμέτρησης.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η πρωτοπορία εναλλάσσοταν, έως το επιθετικό ξέσπασμα της ομάδας της Ερυθραίας στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, που τους έβαλε μπροστά με +7 στο τελευταίο λεπτό (48-55) και με το 52-57 στο 30′. Στην τελευταία περίοδο η ένταση για τη νίκη κορυφώθηκε, η ισοπαλία εμφανιζόταν συχνά στο ταμπλό (59-59 33′ , 65-65 36′) και η υπερπροσπάθεια των παικτών του Μιχάλη Κουρή τους έδωσε το +5 με τρία λεπτά να απομένουν (70-65) και οι σωστές επιλογές τους στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων για την ανατροπή, έφερε το τελικό 74-68 και μία συναρπαστική νίκη, με τον τρόπο που κατακτήθηκε.

Επόμενη αναμέτρηση στο Σχηματάρι, το Σάββατο 25 Νοεμβρίου (17:00), με τον Ερμή, για την 9η αγωνιστική.

Αμύντας – Πανερυθραϊκός 74-68
Δεκάλεπτα: 19-20, 34-32, 52-57, 74-68

Αμύντας (Κουρής, Κουκουνιάς, Αγγελόπουλος): Καμπούρης 2, Μπιλάλης, Σιούντρης 5(1), Γκρέκας 10(2/3), Βαρδιάνος 3(1), Λιακόπουλος 10, Πίτερσον 15 (5 κερδ.φαουλ), Γκάτζο 9(1) (7 ριμπ.), Μπέλη 2, Γουίλσον 9, Μπολδόγλου 2, Δόξας 7

Πανερυθραϊκός (Χουχούλης): Μανοΐλοβιτς 13(2), Καλλιανιώτης 6(2), Παπαδημητρίου 2, Κουφόπουλος 11(2), Ιωαννίδης, Τσουργιάννης 8, Κορκόντζελος, Μπαζίνας, Σαμοντούροβ 1, Κουρουπάκης 20, Θεοδώρου 4, Ζαρμακούπης 3(1)

Διαιτητές: Τεφτίκης, Χριστινάκης και Παπαδόπουλος Χρ. (κομισάριος Διμπινούδης)