Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Elite League: Αμύντας – ΦΕΑ Ν.Φιλαδέλφειας 87-60

Επιστροφή στις νίκες για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, με εμφατικότατο τρόπο, στην 22η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, απέναντι στην Φιλαθλητική Ένωση Αθλοπαιδιών Νέας Φιλαδέλφειας Νέας Χαλκηδόνας καλύπτοντας και τους 26 πόντους, του κακού απογεύματος των γηπεδούχων στον Α’ γύρο (92-66).

Με το μαχαίρι στα δόντια ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα μην αφήνοντας τους αντιπάλους τους να σκοράρουν για 6,5′ ολόκληρα λεπτά (11-0). Η συνέχεια δεν άλλαξε την πρωτοπορία με το ταμπλό να δείχνει 16-9 στο 10′. Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ένα δεύτερο σερί 11 πόντων των “πορτοκαλί” αύξησε την απόσταση (27-9 , 15′), με την αντίδραση των φιλοξενούμενων να εξανεμίζεται από την καλή απόδοση των Υμηττιωτών και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι οποίοι μη σηκώνοντας το πόδι από το γκάζι, ξέφυγαν με +24 στην ανάπαυλα (41-17), σκεφτόμενοι και τη διαφορά του πρώτου ματς.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι παίκτες της ομάδας της Νέας Φιλαδέλφειας αύξησαν την πίεσή τους, σε όλα τα σημεία του γηπέδου, με τις προσπάθειες για την ανατροπή να πέφτουν στο κενό, από την καλή απόδοση των αντιπάλων τους και τη διαφορά να μη μεταβάλλεται στο 30′ (61-37). Ένα γρήγορο 6-0, των γηπεδούχων μεγάλωσε το προβάδισμα στην τρίτη δεκάδα, μέσα σε ένα λεπτό (67-37 31′). Η ένταση στο αμυντικό κομμάτι των παικτών της ΦΕΑ αυξήθηκε περισσότερο, αλλά η απόδοση των παικτών του Αμύντα κατάφερε να διατηρήσει τη διαφορά, στα μισά του τελευταίου κομματιού του ματς (77-47 35′), 1,5′ πριν τη λήξη (82-52) και να τους δώσει μία μεγάλη νίκη με το τελικό 87-60, να υπερκαλύπτει τη διαφορά της αναμέτρησης του περασμένου Νοεμβρίου, αλλά κυρίως να σκορπάει πολλά χαμόγελα αισιοδοξίας για τη συνέχεια με τη μαχητικότητά τους και την καλή απόδοση σε όλο το 40λεπτο.

Επόμενη αναμέτρηση, το Σάββατο 18 Μαρτίου (17:00), για την 23η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, στον Παπάγο, με την ομώνυμη ομάδα.

Αμύντας – ΦΕΑ 87-60
Δεκάλεπτα: 16-9, 41-17, 61-37, 87-60

Αμύντας (Λιόγας, Μάλαμα, Ζούπας): Δαμιανός, Τοπάλι 12(2/2 100%), Σιούντρης 10(2/4), Γκρέκας 4 (9 ασ., 4 κλ.), Βαρδιάνος 13(3/5), Λιακόπουλος 11 (5 ασ.), Κουκουνιάς, Γιούση, Γκάτζο 7(1), Μάρσαλ 6, Δόξας 20 (7 κερδ.φαουλ), Καλογερίας 4

ΦΕΑ (Καρατζάς): Βαφειάδης, Στεργιάκης 20(2), Κοντός 7(1), Ζήρος 5(1), Λίτσος, Παπανικολάου, Καραχάλιος 8(1), Δεϊμέζης, Καραλευθέρης 8, Γαρέζος 2, Γεωργοπαπαδάκος 10(2)