Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Elite League: Πανερυθραϊκός – Αμύντας 69-67

Ήττα στην έδρα του πρωτοπόρου της Elite League Ερρίκος Ντυνάν με ένα καλάθι στο τέλος, για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, παρόλο που είχε για μεγαλύτερη ώρα το προβάδισμα και ειδικότερα σε όλο το Β’ ημίχρονο.

Πιο ουσιαστική η ομάδα του Υμηττού στην αρχή της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα το νταμπλ σκορ στα μέσα της πρώτου περιόδου (5-10), η αντίδραση των Ερυθραίων, έφερε την ισοπαλία (12-12) και η συνέχεια 2 σερί πρώτα ένα 0-8 των φιλοξενούμενων (12-20) και ένα 13-0 των γηπεδούχων, που διήρκησε και μετά το πρώτο δεκάλεπτο (21-20), διαμόρφωσαν το 25-20 στο 12′. Η συνέχεια ήταν συναρπαστική με καμία ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και οι συνεχείς ισοπαλίες οδήγησαν και στο 39-39 του ημιχρόνου, ανεβάζοντας το ενδιαφέρον για τη συνέχεια.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι για την πρωτοπορία και με συνεχή πίεση στην άμυνα, αλλά και με επιθετικές λύσεις κατάφεραν να μπουν μπροστά και σταδιακά να αυξήσουν την απόσταση και στο +13 (45-58  27,5′), κλείνοντας την τρίτη περίοδο με διψήφια διαφορά (51-61). Η αντίδραση των “κόκκινων” αυξήθηκε στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης και παράλληλα με τα συνεχή φαουλ των Υμηττιωτών, που έβγαλαν εκτός μάχης αρκετούς “πορτοκαλί” οδήγησαν στο τελικό 69-67, μη δίνοντας το ροζ φύλλο στον καλύτερο, συνολικά, της αναμέτρησης.

Επόμενη αναμέτρηση, για τη 18η αγωνιστική (3η Β’ γύρου) της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, στον Υμηττό, με τη ΝΕ Μεγαρίδος (15/2 , 17:00).

Πανερυθραϊκός – Αμύντας 69-67

Δεκάλεπτα: 21-20, 39-39, 51-61, 69-67

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Καλλιανιώτης 5(1), Παπαδημητρίου 3, Κωστόπουλος 2, Μωραΐτης 9(1), Καμπουρίδης 17, Αρνόκουρος 4, Οικονομόπουλος 3(1), Σταματογιάννης 1, Ματαλιωτάκης 8, Ευστρατίου 17(2)

Αμύντας (Λιόγας, Μάλαμα, Ζούπας): Δήμου, Τοπάλλι 7(1) (8 ασ., 3 κλ.), Σιούντρης 10(2/2), Γκρέκας 6(1), Βαρδιάνος 6(2/3), Λιακόπουλος 9, Γιούση, Γκάτζο, Μάρσαλ 20(3/6), Δόξας 3, Καλογερίας 6 (10 ριμπ., 4 κοψ.)

Διαιτητές: Μάνος, Καλογερόπουλος Φ. και Καλογριάς (κομισάριος Μπίκας)