Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

(Βίντεο)Αμύντας-Ερμής Σχηματαρίου 69-67 Μεγάλη νίκη για τον Αμύντα

Δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, για πρώτη φορά στη φετινή σεζόν, στην 20η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, παρουσιάζoντας φανερή βελτίωση, κυρίως στον τομέα της αποτελεσματικότητας.

Η ανταγωνιστικότητα κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με τις δύο ομάδες να σβήνουν συνεχώς τις μικρές διαφορές, που προσπαθούσαν οι αντίπαλοί τους, με αποτέλεσμα το 19-18 στο 10′. Στην δεύτερη περίοδο, παρόλο, που η μπάλα έκανε τρία ολόκληρα λεπτά να περάσει κάποιο από τα δύο διχτάκια, η συνέχεια δεν άλλαξε το ρυθμό της αναμέτρησης με καμιά ομάδα να μην μπορεί να ξεφύγει και το σκορ στην ανάπαυλα (36-37) να ξεκινάει το ματς από την αρχή, όπως και σχεδόν σε όλα τα σημέια του πρώτου ημιχρόνου.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η προσπάθεια των φιλοξενούμενων για την πρωτοπορία είχε αποτέλεσμα και με ένα σερί 3-10, μπήκαν μπροστά με 8 πόντους στο 25′ (39-47), με την ευστοχία τους να μην τους εγκαταλείπει στη συνέχεια, κρατώντας το προβάδισμα, στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (47-55). Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα, πάτησαν με αποφασιστικότητα στο παρκέ και ανεβάζοντας την απόδοσή τους και στις δύο μεριές του παρκέ, με το γρήγορο σερί τους (16-0), μέσα σε 3′ λεπτά, τους έδωσε την πρωτοπορία στο 33′ (63-55), σκορπώντας χαμόγελα στους φιλάθλους τους, αλλά η αντίδραση των Βοιωτών, έφερε την ισοπαλία (65-65 , 36,5′), ανεβάζοντας κατακόρυφα το ενδιαφέρον στην “Πυρκάλ”. Στα τελευταία λεπτά η μαχητικότητα της ομάδας του Υμηττού χτύπησε κόκκινο και δύο εύστοχα καλάθια έναντι ενός των αντιπάλων τους, τους έδωσε το ροζ φύλλο στο τέλος, πάλι σε μία κλειστή αναμέτρηση και ενάντια στις σοβαρές απουσίες βασικών παικτών της, δείχνοντας ότι δεν τα παρατάει στον πόλεμο της φετινής σεζόν.

Επόμενη αναμέτρηση, το Σάββατο 4 Μαρτίου (17:00) στην Καβάλα, αντιμετωπίζοντας την Ελευθερούπολη για την 21η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν και 6η του Β’ γύρου.

Αμύντας – Ερμής Σχηματαρίου 69-67

Δεκάλεπτα: 19-18, 36-37, 47-55, 69-67

Αμύντας (Λιόγας, Μάλαμα, Ζούπας): Δήμου 3 (7 ασ.), Δαμιανός, Σιούντρης 8, Γκρέκας 8(2), Βαρδιάνος 6(2/3 66%), Κουκουνιάς, Γιούση, Γκάτζο 2, Ιωάννου, Μάρσαλ 24(1) (12 ριμπ.), Δόξας 6, Καλογερίας 12(1)

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 22(1), Νάκης 2, Καλημέρης, Βογγέλης, Μαργέλης 6, Βασιλόπουλος 10(3), Μητσιμπόνας, Τάταρης 2, Ντράσκοβιτς 9, Πάππος, Κυρίτσης 16(1)