Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Γ’ Εθνική – 3ος όμιλος (14η αγ.): εύκολη νίκη για τη Δάφνη

Κανένα πρόβλημα για την Δάφνη! Η πρωτοπόρος του βαθμολογικού πίνακα του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής, η Δάφνη, πέρασε ένα πολύ εύκολο μεσημέρι Κυριακής κόντρα στο γεμάτο απουσίες ΦΟ Βροντάδου, τον οποίον και λύγισε δίχως να ιδρώσει ιδιαίτερα με 96-74 για την 14η στροφή της λίγκας -παραμένοντας πάγια στο μίνιμουμ των +2 αγώνων από την 2η θέση και τους Αργοναύτη Ραφήνας και Ελευθερία Μοσχάτου που δοκιμάζονται αργότερα κόντρα σε Ποσειδώνα Νέου Ψυχικού και Μανδραϊκό, αντίστοιχα.

Σε μια σημαντική νίκη έφτασε στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της… μεσημεριάτικης 14ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής ο Φοίνικας, με την αρμάδα από τον Πειραιά να υποδέχεται και να λυγίζει τελικά την ΕΑ Καλύμνου σε ένα χορταστικό ματς 170+ πόντων με 93-88 -ένα αποτέλεσμα που αφενός την ανεβάζει στους 17 βαθμούς (4 νίκες – 9 ήττες) και αφετέρου την ώθησε να προσπεράσει τον σημερινό της αντίπαλο, που έπεσε στο 3-10 με έναν αγώνα λιγότερο.
Ήδη από το πρώτο του μέρος ο αγώνας πήγαινε πόντο πόντο και είχε τον απαραίτητο χαρακτήρα ντέρμπι που αναλογεί φυσικά σε ένα τόσο σημαντικό παιχνίδι. Μάλιστα, μετά από ένα πρώτο αναγνωριστικό δεκάλεπτο με υψηλότατο σκορ και 50+ πόντους συνολικά (25-26 στο 10′), οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που έστω και οριακά πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στον πίνακα του σκορ (48-44 στο 20′).
Ωστόσο, ο Φοίνικας στο δεύτερο μέρος ήταν η ομάδα που ήθελε και έκανε τα πάντα για να φτάσει στο πολύ σημαντικό ροζ φύλλο, με την αρμάδα του Πειραιά να χτίζει σημαντικές αποστάσεις κοντά στους επτά περίπου πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης μετά το 20′ (71-64 στο 28′, 80-71 στο 34′) -μοιάζοντας πια με το ξεκάθαρο φαβορί της συνάντησης.

Ακόμα και αν η Κάλυμνος μέχρι και το τέλος ήταν μέσα στο παιχνίδι προσπαθώντας να ρίξει τη διαφορά συνεχώς, ο Φοίνικας απέφυγε την… αυτοκτονία και καπάρωσε εν τέλει ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο.

Τα ημίχρονα: 48-44, 93-88
Ένα ημίχρονο χρειάστηκε η Νίκη Αμαρουσίου προκειμένου να καταβάλει την αντίσταση της ΕΑ Καλύμνου στην έδρα της, με τους γηπεδούχους να πατούν το πόδι στο γκάζι στο δεύτερο μέρος και να κυριαρχούν έναντι των νησιωτών με 80-55 για την 14η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ Εθνικής.

Το ματς εκτυλίχθηκε από νωρίς σε μια πολύ σκληρή μάχη όπου κυριάρχησε ο συνδυασμός άμυνα – κακές επιλογές, με τις επιθέσεις να πηγαίνουν… περίπατο ήδη από τα αρχικά λεπτά της συνάντησης.
Μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους -κατά το οποίο μπήκαν συνολικά από τους δύο αντιπάλους μόλις 29 πόντοι στην 1η περίοδο αλλά και 28 στη 2η- πάντως, ο οργανισμός του Αμαρουσίου ήταν αυτός που αρχικά ξεπεράσε τις πάρα πολλές αναλλαγές στον πίνακα του σκορ (4-3 στο 4′, 4-7 στο 6′, 8-12 στο 8′, 15-14 στο 10′, 21-20 στο 14′, 27-26 στο 17′) και εν συνεχεία έκλεισε το αρχικό 20λεπτο μπροστά με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (29-28 στο 20′).

Το δεύτερο μέρος όμως, ήταν μια άλλη ιστορία για τη Νίκη, η οποία άρχισε με την πάροδο του χρόνου να αποκτάει όλο και μεγαλύτερα και πιο σημαντικά προβαδίσματα.
Έτσι, μετά από τους έξι πόντους μέσα σε ένα λεπτό μέχρι και το 21′ και το αρχικό ξεπέταγμα με 35-28, η ομάδα των βορείων προαστίων της πρωτεύουσας έτρεξε ένα ασταμάτητο επί μέρους σκορ της τάξης του 24-6 μέχρι και το 29′ όταν φτάνοντας ακόμα και στο +25 (59-34) ουσιαστικά επικύρωσε άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα από νωρίς.

Με την απόσταση δε να μην το κουνάει από το επίπεδο των 20 πόντων (70-39 στο 33′, 75-42 στο 34′), η κατάσταση λίγο πολύ είχε κριθεί…

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 29-28, 59-36, 80-55

Η κατάσταση στον πίνακα του σκορ έμοιαζε ικανή να κριθεί από πάρα πολύ νωρίς, με τους οικοδεσπότες να παρουσιάζονται πολύ σοβαροί και… πεινασμένοι ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, όταν και άρχισαν να χτίζουν τις πρώτες τρανές τους αποστάσεις από τους Χιώτες (26-16 στο 10΄). Μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους δε, η κατάσταση είχε ξεφύγει για τα καλά, με τους γηπεδούχους να είναι σε τρομερή ημέρα επιθετικά και σκοράροντας 50 πόντους από το 20ο κιόλας λεπτό να αφήνουν κατά πολύ πίσω τους τον αντίπαλό τους (50-26 στο 20΄).

Οι Χιώτες έβγαλαν τη δική τους αντίδραση διαρκείας στην 3η περίοδο, όταν σκοράροντας 29 πόντους έναντι 19 των γηπεδούχων έριξαν την απόσταση στον πίνακα του σκορ από τους 24 πόντους του ημιχρόνου στους 16 (71-55) στο 30′, αλλά η διαφορά ήταν τόσο μεγάλη ακόμα και ο δρόμος τόσο μακρύς ελέω και του χρονομέτρου που δε μπορούσε πρακτικά να αλλάξει τίποτα παραπάνω στο τέταρτο και ύστατο χρονικά δεκάλεπτο της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 50-26, 71-55, 96-74