Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Αμύντας-Ερμής Σχηματαρίου 90-74

Ο Αμύντας νίκησε τον Ερμή Σχηματαρίου στον Υμηττό με 90-74.

Στην πρώτη περίοδο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τον Ερμή να παίρνει προβάδισμα 6 πόντων, 12-18, στο 6ο λεπτό, με τον Αμύντα να κάνει ένα επιμέρους 10-4 στη συνέχεια και το σκορ στο 10’ να είναι ισόπαλο 22-22. Aμφίρροπο και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +4, 43-39. Στην τρίτη περίοδο η διαφορά έφτασε και τους 10 πόντους, 49-39 στο 22’, με τον Ερμή να κάνει ένα σερί 0-9 και να μειώνει στον πόντο, 49-48. Στη συνέχεια ήταν η σειρά του Αμύντα να κάνει ένα 8-0 και να προηγηθεί με 57-48 στο 26’. Η ομάδα του Σχηματαρίου μείωσε στους 3 πόντους, 61-58 στο 28’, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 67-60. Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους, 73-60 στο 33’, με τον Ερμή να μειώνει στους 6, 75-69 στο 35’. Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Νίκου Οικονόμου έπαθαν μπλακ άουτ το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, με τη διαφορά να φτάνει και τους 17 πόντους, 88-71 στο 37’, για να φτάσουμε στο τελικό 90-74.

Για τους νικητές που είχαν έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, πρώτος σκόρερ ήταν ο Γουίλσον με 16 πόντους. Από τον Ερμή ξεχώρισαν οι Μπράιαντ και Ιωάννου που πέτυχαν από 16 πόντους.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 43-39, 67-60, 90-74.

Αμύντας (Ζούπας): Καμπούρης 1, Μπιλάλης 5 (1), Δαμιανός, Σιούντρης 11, Γκρέκας 6, Πίτερσον 14, Γκάτζο 13 (3), Μπέλη 11, Γουίλσον 16 (1), Μπολδόγλου, Δόξας 13.

Ερμής Σχηματαρίου (Οικονόμου): Μπράιαντ 16 (1), Γράβας 6 (1), Ιωάννου 16 (5), Κωστόπουλος 12 (1), Μπολάτογλου, Αγγελή, Μαργέλης 1, Oυγκοτσούκου 10, Γερομιχαλός 10 (2), Ζορμπάς 2, Μητσιμπόνας, Μούντριχας 1.