Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Elite League: Αμύντας – Χαρίλαος Τρικούπης 79-72

Τέταρτη συνεχόμενη, εντός έδρας, νίκη, για τον Αθλητικό Όμιλο Υμηττού Αμύντα, με μεγαλειώδη ανατροπή, επί του Χαρίλαου Τρικούπη, για την 26η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν και πολλά χαμόγελα αισιοδοξίας όχι μόνο για το βαθμολογικό αποτέλεσμα, αλλά και την αγωνιστική κατάσταση, στον Β’ γύρο μίας δύσκολης σεζόν, για τους “πορτοκαλί“.

Το κακό τους πρόσωπο, που είχαμε ξεχάσει παρουσίασαν οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα οι Μεσολογγίτες, παράλληλα με την πολύ μεγάλη ευστοχία τους από τη γραμμή των 6,75, να μπουν μπροστά στο δεκάλεπτο με 11-22. Η αναμέτρηση συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο με τίποτα να μη βγαίνει για την ομάδα του Υμηττού, σε αντίθεση με την ευστοχία των φιλοξενούμενων στα μακρινά σουτ, που αύξησαν την απόσταση στο +14 στο ημίχρονο (25-39), φέρνοντας τα σύννεφα και μέσα στην “Πυρκάλ” για τους Υμηττιώτες.

Στα τρία πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου το μούδιασμα των φίλων των Αθηναίων μεγάλωσε, όπως και η διαφορά, που αυξήθηκε στους 19 πόντους (29-48 , 22,5′), με τίποτα να προμήνυε τη συνέχεια. Στα επόμενα λεπτά μέχρι τη λήξη του τρίτου κομματιού του ματς οι αθλητές του Δημήτρη Λιόγα ανέβασαν την ευστοχία τους και την απόδοσή τους στην άμυνα και με ένα επιμέρους 25-12, βρήκαν τρόπο να μειώσουν στους έξι (54-60). Η ένταση σε όλα τα σημεία του παρκέ αυξήθηκε στην τελευταία περίοδο και η ανατροπή ολοκληρώθηκε μετά από τρία λεπτά, με τους γηπεδούχους να γεύονται την πρωτοπορία για πρώτη φορά στον αγώνα (66-64) στο 33′. Η προσπάθεια αντεπίθεσης της ομάδας του Μεσολογγίου, κορύφωσε την ένταση, με καμιά ομάδα να μη μπορεί να ξεφύγει και το ταμπλό να γράφει 72-70, με τρία λεπτά να απομένουν για την κόρνα της λήξης. Οι παίκτες του Αμύντα ανέβασαν τη μαχητικότητά τους και με ένα σερί 5-0 αύξησαν την πρωτοπορία (77-70), με τα τελευταία 90″ να δείχνουν διαδικαστικά και με το τελικό 79-72 να κερδίζουν μία ακόμη μάχη, στον φετινό πόλεμο της Elite League, παρόλο τη μέτρια απόδοση στο πρώτο μισό.

Επόμενη αναμέτρηση, τη Μεγάλη Τετάρτη 12 Απριλίου (17:00) στον Υμηττό, με τον Κόροιβο, για την 27η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν.

Αμύντας – Χαρίλαος Τρικούπης 79-72
Δεκάλεπτα: 11-22, 25-39, 54-60, 79-72

Αμύντας (Λιόγας, Ζούπας): Δήμου, Τοπάλλι 4 (6 ασ.), Σιούντρης, Γκρέκας 5(1), Βαρδιάνος 2, Λιακόπουλος 13(1), Κουκουνιάς, Γκάτζο 5(1), Μάρσαλ 25(2) (8/11 διπ. 72%), Δόξας 2, Καλογερίας 23(2/2 100%) (11 ριμπ., βαθμολ.27)

Χαρίλαος Τρικούπης (Μούτσιος): Χουχούμης 11(1), Γουάσινγκτον 22(4), Μανιάς, Τόλα 2, Ερμείδης 4, Μολφέτας 18(6), Κουρουπάκης 12, Καραγεωργίου, Νάνος 3(1)

Διαιτητές: Μαλαμάς, Κατσαπρακάκης και Αγγελής (κομισάριος Ζώης)