Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

ΑΟ Τρίτων - Αμύντας 63-58 Σάββατο 8/10/2022 17:00 Α2 Elite league

Πρεμιέρα με το αριστερό για τον Αθλητικό Όμιλο Αμύντα Υμηττού στην Elite League “Ερρίκος Ντυνάν”, στο κατάμεστο κλειστό των Εξαρχείων, με την τύχη να του γυρίζει την πλάτη στα κρίσιμα σουτ.

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες προσπαθώντας για την πρωτοπορία, με αποτέλεσμα το ταμπλό να δείχνει ισοπαλία 6 φορές, έως το τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου, που η ευστοχία των γηπεδούχων ανέβηκε κατακόρυφα βάζοντάς τους μπροστά στο 10′  με 22-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι “πορτοκαλί” ανέβασαν την απόδοσή τους πλησιάζοντας στον πόντο, μετά από 2,5′ (26-25), αλλά οι κακές επιθετικές επιλογές στη συνέχεια έφεραν διψήφια διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου (41-31).

Στο δεύτερο μισό οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα, στο ντεμπούτο του με την ομάδα του Υμηττού, ανέβασαν την απόδοσή τους και με πιεστική άμυνα ροκάνισαν τη διαφορά στους 4 πόντους στο 30′ (51-47), ανεβάζοντας το ενδιαφέρον, αλλά η τύχη τους γύρισε την πλάτη στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου με την κατά τους διαφορά να επιστρέφει σε διψήφιο νούμερο (59-49 , 35′). Η προσπάθεια για την ανατροπή των φιλοξενούμενων εντάθηκε στα τελευταία λεπτά, αλλά η ατυχία τους σε καθοριστικά σουτ, τους στέρησε το ροζ φύλλο, με το τελικό 63-58 να χαρακτηρίζει το ματς, στο κατάμεστο κλειστό του Στρέφη.

Επόμενη αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος της  Elite League “Ερρίκος Ντυνάν”, το επόμενο Σάββατο (15/10/22 , 17:00), στον Υμηττό, με τον Πανερυθραϊκό.

Τρίτων – Αμύντας 63-58
Δεκάλεπτα: 22-16, 41-31, 51-47, 63-58

Τρίτων (Μιχελάκος, Κωνσταντακόπουλος): Μάιερς 11(1), Κουφόπουλος 2, Ζαραϊδώνης, Πολυτάρχου 14(3), Πράπας 9(2), Τσουργιάνης 9, Προίσκος, Καμπερίδης 10(1), Ντράσκοβιτς 2, Πρέκας, Τσάμης 6, Μπόλδογλου

Αμύντας (Λιόγας, Μάλαμα, Ζούπας): Δήμου, Τοπάλλι 10 (5 ασ.), Σιούντρης 11(3), Γκρέκας 2, Βαρδιάνος, Δαμιανός, Κουκουνιάς 2, Γιούση, Γκάτζο 17(3), Ιωάννου, Μιχάλογλου 6 (6 ριμπ.), Καλογερίας 10 (13 ριμπ., 4 μπλοκ)

Διαιτητές: Θεοδωρόπουλος, Σκαλτσής και Μαρτινάκος (κομισάριος Μωϋσιάδης)