Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Α2:Ήττα στα τελευταία δευτερόλεπτα για τον Α.Ο. Αμύντας Υμηττού στην Καβάλα

Ήττα στα τελευταία δευτερόλεπτα για τον Α.Ο. Αμύντας  Υμηττού στην Καβάλα από τον ΓΣΕ Official με ένα καλάθι, σε μία αναμέτρηση που έδειξε ότι μπορούσε να γυρίσει στον Υμηττό με το διπλό.

Την ήττα γνώρισε στο ΔΑΚ Ελευθερούπολης ο Αμύντας από τον ΓΣΕ με ένα καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα, σε έναν δραματικό αγώνα στο τελείωμά του, για την 6η αγωνιστική του Top 8 της Α2 Ανδρών

Κακό παιχνίδι στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, αλλά με αυξημένο ενδιαφέρον, αφού η πρωτοπορία άλλαξε χέρια έξι φορές μέχρι την τέταρτη ισοπαλία (11-11) 2′ λεπτά πριν το δεκάλεπτο, που εμφανίστηκε μία νευρικότητα στις επιθετικές κινήσεις των παικτών της ομάδας του Υμηττού και τους γηπεδούχους με ένα σερί 7-0 να μπαίνουν μπροστά στην πρώτη περίοδο με 18-11.

Δυνατά πάτησαν στο παρκέ οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με πέντε πόντους από Τοπάλλι (βολές) και Βαρδιάνο (τρίποντο) μείωσαν στο καλάθι (18-16 , 12′), παρασύροντας στη συνέχεια και τους γηπεδούχους στο σκοράρισμα δίνοντας έναν γρήγορο ρυθμό με εναλλαγές στο σκοράρισμα και το επιθετικό ξέσπασμα της ομάδας του Νομού Καβάλας, στα τελευταία λεπτά να αποτυπώνεται στο τελικό σκορ πριν την ανάπαυλα (33-24). Σκόρερ για τους “πορτοκαλί” και οι Έξαρχος (βολή) Τοπάλλι (τρίποντο και καλάθι) και Γιούση (καλάθι).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι Υμηττιώτες προσπάθησαν για την ανατροπή με σκορερ τους Κουκουνιά (5), Μπέλη (6) και Τοπάλλι (4) αλλά η επιθετική αποτελεσματικότητα των αντιπάλων τους, τους οδήγησε να ακολουθούν με έντεκα πόντους (50-39) και τέσσερα λεπτά να απομένουν για τη λήξη της περιόδου. Η σφιχτή άμυνά τους και τα συνεχόμενα, δύο τρίποντα του Κουκουνιά και τα δύο καλάθια του Τοπάλλι (σερί 0-10), μείωσαν το προβάδισμα της Ελευθερούπολης στο πόντο μέσα σε δύο λεπτά (50-49 , 28′). Η αντίδραση της τελευταίας διαμόρφωσε το σκορ της περιόδου στο 54-49.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου εκτός από ένα καλάθι του αρχηγού δεν βγήκαν οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων, δίνοντας την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν με διαφορά επτά πόντων (58-51) στο 34′. Οι βολές και τρίποντο του Βαρδιάνου, δύο καλάθια και βολές του Ζούπα και τρίποντο του Τοπάλλι μείωσαν τη διαφορά στο καλάθι (67-65) με 1,5 λεπτό να απομένει για τη λήξη. Το τρίποντο του Τοπάλλι τριάντα δευτερόλεπτα πριν το σαρανταπεντάλεπτο διαμόρφωσε το 70-68 που ήταν και το τελικό σκορ, παρά την προσπάθεια των παικτών του Μάη Κωνσταντινίδη για το διπλό, επιστρέφοντας από τη Μακεδονία με το κίτρινο φύλλο, δείχνοντας όμως για άλλη μία αναμέτρηση το “μέταλλό” τους.

Ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της αναμέτρησης ο τραυματισμός του άσσου του Αμύντα, Αντριάνο Τοπάλλι, στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Επόμενος και τελευταίος αγώνας της σεζόν την επόμενη Τετάρτη 23 Ιουνίου (17:00), στο “Στέλιος Καλαϊτζής” με τον Πανερυθραϊκό.

Ελευθερούπολη – Αμύντας  70-68

Δεκάλεπτα: 18-11, 33-24, 54-49, 70-68

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπασάβογλου, Μπάτσος, Τσιλούλης 17(3), Τσουμάνης 7, Ράπτης 18, Ερμείδης 3(1), Χαρίτογλου, Δημάκος 12, Χάλαρης 8, Νίκου 5

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Έξαρχος 1, Ζούπας 8 (6 ασ.), Τοπάλι 21(3), Σιούντρης, Βαρδιάνος 8(2), Σάλεχ 2, Κουκουνιάς 13(3), Γιούση 2, Γκάτζο, Μπέλη 13(1), Τάγαρης

Διαιτητές: Ευφραιμίδης, Ταρενίδης Κ. και Αγραφιώτης Ιωάννης (κομισάριος Στουπίδης)