Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Elite League Ερρίκος Ντυνάν: Αμύντας – ΝΕ Μεγαρίδος 79-82

Ήττα, του Αθλητικού Ομίλου Υμηττού Αμύντα, εντός έδρας από τη Νεανική Εστία Μεγαρίδος, για την 22η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, για ένα καλάθι.

Δυνατά ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι γηπεδούχοι, καταφέρνοντας να έχουν την πρωτοπορία στα πρώτα λεπτά, αλλά η αντίδραση των Μεγαρέων έδωσε αμφίρροπο τόνο στον αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα στο 10′ (17-21). Η συνέχεια ήταν συναρπαστική, με ωραίες φάσεις στο παρκέ του Υμηττού και το ταμπλό στο ημίχρονο να δίνει τη μεγαλύτερη, μέχρι στιγμής, διαφορά, των 8 πόντων στους φιλοξενούμενους (32-40), με την ευστοχία τους στα μακρινά σουτ, να χαρακτηρίζει το πρώτο μισό.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι παίκτες του Λεωνίδα Ζούπα ανέβασαν την απόδοσή τους, μειώνοντας την απόσταση στον πόντο (46-47), στα μισά του τρίτου κομματιού του ματς, ανεβάζοντας το ενδιαφέρον και ακολουθώντας με το ισχνό -4 στο τέλος του (59-63). Η προσπάθεια για τη νίκη, κυριάρχησε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την υψηλή ευστοχία της ομάδας των Μεγάρων να τους δίνει διψήφια διαφορά (68-78), με 4′ να απομένουν, αλλά για μία ακόμη φορά το πείσμα των Υμηττιωτών για τη νίκη είχε σαν αποτέλεσμα να ακολουθούν για ένα τρίποντο στα υπολειπόμενα 40″, η ατυχία όμως, τους γύρισε την πλάτη στο τελευταίο σουτ, στερώντας τους τη νίκη (79-82).

Επόμενη αναμέτρηση στην Ερυθραία, το Σάββατο 24 Φεβρουαρίου (17:00), με τον Πανερυθραϊκό, για την 23η αγωνιστική.

Αμύντας – ΝΕ Μεγαρίδος 79-82
Δεκάλεπτα: 17-21, 32-40, 59-63, 79-82

Αμύντας (Ζούπας, Κουκουνιάς, Αγγελόπουλος): Καμπούρης, Μπιλάλης, Σιούντρης 20(3/4 75%) (8 ριμπ.), Γκρέκας 9(1), Βαρδιάνος 2, Κορκόντζελος, Πίτερσον 11(1), Γκάτζο 4(1), Μπέλη 1, Γουίλσον 13(1) (14 ριμπ., 5 κοψ.)), Μπολδόγλου, Δόξας 19 (8 ριμπ.)

Νεανική Εστία Μεγαρίδας (Μάνταλος): Μπράντφορντ 46(6), Μαλούκος 2, Παπαγγελής, Ζαραϊδώνης, Τσόχλας 4, Κοκορέλης 11(1), Καλλινικίδης 7, Αρνόκουρος 2, Μαντίκος, Γερομιχαλός 10(1), Αναστασόπουλος, Γκιουλής

Διαιτητές: Μάνος, Τσώνος και Λεβεντάκος (κομισάριος Παπάντος)