Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Ήττα στην παράταση για τον ΑΟ Δάφνης από την Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου με 69-67

Mε τον Βερτούδο να μιλάει στο τέλος με ένα απίθανο μπάζερ μπίτερ στο ανοιχτό γήπεδο, η Αναγέννηση Αρκαλοχωρίου λύγισε με 70-67 τον ΑΟ Δάφνης (7-2) στην εκπνοή στα Δύο Αοράκια και ανέβηκε στο 4-4 μετά και το πέρας της 9ης αγωνιστικής.

Αν και δεν κατάφερε από νωρίς χωρίς να έχει πάρει ούτε έναν πόντο παραδόξως από τον αρχηγό και κορυφαίο της παίκτη, τον Τζιβελέκα, να πάρει μεγάλα προβαδίσματα στον πίνακα του σκορ, η Δάφνη ήταν διαρκώς μπροστά (7-6 στο 3′, 10-14 στο 8′, 17-20 στο 10′) δείχνοντας από νωρίς τη διάθεσή της να αφήσει τους Κρητικούς να την κυνηγούν.

Ωστόσο, η ομάδα του κόουτς Παπαδάκη δεν άργησε να βρει παρά τις απουσίες συνεχόμενες λύσεις στα της επίθεσης περνώντας εκείνη πια μπροστά με 24-23 με ένα μικρό 7-3 σερί στα τρία πρώτα λεπτά της 2ης περιόδου αλλά και με 30-26 στα πρώτα πέντε λεπτά της. Μάλιστα, με τον Βίσεντιτς να δίνει πολλές λύσεις τόσο από το 4 όσο και από το 5 η αναμορφωμένη τον τελευταίο καιρό Αναγέννηση θα ήταν διαρκώς μπροστά από ένα σημείο και μετά κόντρα στους πρωτοπόρους του βαθμολογικού πίνακα της λίγκας (35-29 στο 18′), οι οποίοι βέβαια θα έκλειναν το τελευταίο δίλεπτο με έξι αναπάντητους πόντους ισοφαρίζοντας σε 35-35.

Έχοντας βρει ψυχολογία και ρυθμό από τα τελευταία αυτά λεπτά η Δάφνη άρχισε να αποδεικνύει σε κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ την ανωτερότητα του υλικού της και εκκινώντας την 3η περίοδο με επί μέρους σκορ της τάξης του 2-12 ευτύχησε να ξεφύγει τόσο με 35-41 στο 23′ όσο και με 37-47 στο 26′. Το συνολικό επί μέρους σκορ στα τελευταία οκτώ αγωνιστικά λεπτά ανέβηκε πια στο 2-18 -κάτι που έδωσε τη δύναμη στους κιτρινόμαυρους παρά την πίεση των οικοδεσποτών να μπει στην 4η περίοδο μπροστά με 50-54 με ένα μεγάλο τρίποντο από τον αναγεννημένο Τζιβελέκα.

Η ψυχωμένη Αναγέννηση θα έκανε την ολική επαναφορά για άλλη μια φορά στη βραδιά και θα έμπαινε στην τελική ευθεία μπροστά με 61-58 δύο λεπτά πριν το φινάλε πριν απαντήσει η Δάφνη εκ νέου για το 61-61 και το 61-63 στο επόμενο λεπτό. Με 36” στο ρολόι ωστόσο το Αρκαλοχώρι θα έφερνε το ντέρμπι στα ίσια (63-63) -σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο.

Πηγή: basketblog.gr

ΑΣΑ Αναγέννηση – Δάφνη: 69-67 παρ. (63-63 κ.α.)

Διαιτητές: Καρακάσης, Μακρόπουλος, Λιαρομμάτης

Δεκάλεπτα: 17-20, 35-35, 50-54, 63-63, 69-67

ΑΣΑ Αναγέννηση (Παπαδάκης): Βισέντιτς 28 (2), Ράζης 11 (2), Σπυριδάκης 4, Βερτούδος 2, Κριθινάκης 3 (1), Οικονομόπουλος 6 (2), Κουρέπης 10, Μητρόπαπας 5 (1).

Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 13 (2), Καλδής 10 (1), Μουστόπουλος 19, Μέλιος 10, Γιαννίκος, Έξαρχος 8 (1), Ανδρεόπουλος 4, Γιούσι 3 (1).