Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Στο 4-0 έφτασε η Δάφνη, δυσκολεύτηκε για να επικρατήσει της ΦΕΑ με 79-77 για την nation league 1

Επιβίωσε στο τέλος η Δάφνη, η οποία για 30 λεπτά τα έβρισκε σκούρα κόντρα στην εξαιρετική ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ (0-4) την οποία και κατέβαλε στα τελευταία δευτερόλεπτα στο νήμα με 79-77 στο δρόμο για το 4/4 στον 1ο όμιλο.

Ακόμα και αν βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους στο φινάλε της 1ης περιόδου στο σπίτι μιας ομάδας που ακόμα δεν είχε γνωρίσει την παραμικρή ήττα και μετρούσε νίκες με απόσταση της τάξης των 7 πόντων κατά μέσο όρο (24-13 στο 10′), η πολύ σκληρή για να πεθάνει ΦΕΑ βρήκε τα πατήματά της στο «Μιχάλης Μουρούτσος), έσφιξε την άμυνά της για τα καλά και επιτρέποντας μόλις 11 πόντους στην 2η περίοδο βρήκε και την απαραίτητη ψυχολογία για το εκτελεστικό κομμάτι.

Μάλιστα, σκοράροντας 24 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε στο σημείο να κάνει και την ολική ανατροπή περνώντας μέχρι και την εκπνοή του πρώτου μέρους μπροστά στο σκορ μετά από πολλή ώρα έστω και με απόσταση καλαθιού (35-37 στο 20′). Η αρμάδα από τη Νέα Φιλαδέλφεια θα άντεχε πάντως στην πίεση των γηπεδούχων και μετά την ανάπαυλα, καθότι ακόμα και αν επέτρεψε σε ένα ματς που βρήκε ξαφνικά έντονο ρυθμό 24 πόντους στην 3η περίοδο παρέμεινε μπροστά στον πίνακα του σκορ με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (59-60) με όλα να είναι στο… κόκκινο λίγο πριν την 4η περίοδο.

Στο τέλος όμως μίλησαν οι γηπεδούχοι και η δυναμική της έδρας τους, με την Δάφνη να επικρατεί στα σημεία και να ανεβαίνει στο 4/4 στην επιστροφή της στη Β Εθνική.

Δάφνη – ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ 79-77

Διαιτητές: Στρέμπας, Αργυρούδης, Βελέντζας

Δεκάλεπτα: 24-13, 35-37, 59-60, 79-77

Δάφνη (Ζαβός): Τζιβελέκας 20 (2), Μουστόπουλος 14, Ανδρεόπουλος 10, Καλδής 9, Γιαννίκος 11 (1), Κερασοβίτης 3 (1), Έξαρχος 7 (1), Μαραγκόπουλος 8 (2), Γιούσι, Μέλιος, Πούλης, Αλεξόπουλος.

ΦΕΑ ΝΦ/ΝΧ (Μπάρτζος): Αγγέλοπουλος 6, Δρίτσας 14 (4), Μαλτέσιος 8, Μάρτζος 11 (3), Τζίμης 12, Χατζής 5 (1), Πρόφκα 9 (1), Βασιλάκης 8 (1), Καρακώστας 4, Κρητικός, Κωνσταντινάκος, Ματσίρας.