Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Elite League(Α2 μπάσκετ): ΝΕ Μεγαρίδος – Αμύντας 69-67

Επιστροφή του Αθλητικού Ομίλου Αμύντα στον Υμηττό με το κίτρινο φύλλο, για την 3η αγωνιστική της Elite League Ερρίκος Ντυνάν, στερώντας του τη νίκη ένα μακρινό σουτ στη λήξη της αναμέτρησης.

Δυνατά ξεκίνησαν τον αγώνα οι δύο ομάδες διεκδικώντας από το πρώτο δευτερόλεπτο τη νίκη, με την ομάδα του Υμηττού να βρίσκει καλύτερο ρυθμό και κατάφερε σε 2 λεπτά να ξεφύγει με 5 πόντους (4-10 , 4,5′), διατηρώντας το προβάδισμα έως τη λήξη της περιόδου (12-17), παρόλο την αντίδραση των γηπεδούχων. Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα κατάφεραν να αυξήσουν την πρωτοπορία τους και με 9 πόντους, με 2,5 λεπτά να έχουν περάσει στο δεύτερο δεκάλεπτο (15-24). Ξαφνικά, όμως, το νεκρό επιθετικό τους τρίλεπτο, έδωσε τη δυνατότητα στους Μεγαρίδες, με ένα σερί 11-0, να ολοκληρώσουν μία ανατροπή, μπαίνοντας μπροστά στο σκορ (26-24 , 15,5′), αλλά η αντίδραση των “πορτοκαλί” στη συνέχεια, έδωσε αμφίρροπο τόνο στο ματς, με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου το ταμπλό να τους δίνει το ισχνό προβάδισμα του 1 πόντου (30-31), αυξάνοντας το ενδιαφέρον για την έκβαση της αναμέτρησης στο δεύτερο μισό της.

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια οι παίκτες στο παρκέ προσπαθούσαν για την πρωτοπορία, με αποτέλεσμα το προβάδισμα να εναλλάσσεται και το ματς να είναι ισόπαλο έξι φορές, όπως και στο τέλος της περιόδου (58-58 , 30′), περιμένοντας με αγωνία το τελευταίο κομμάτι του αγώνα, που θα έδειχνε το νικητή και στο οποίο οι Υμηττιώτες μπήκαν αποφασισμένοι για να πάρουν το διπλό. Αποτέλεσμα να μπουν μπροστά στο σκορ από την αρχή (61-67 , 33′) να οδηγούν σε όλο το δεκάλεπτο, αλλά 1 μακρινό σουτ 3″ πριν τη λήξη τους στέρησε το ροζ φύλλο, δίνοντας την πρώτη νίκη στην κατηγορία για την ομάδα των Μεγάρων στην ιστορία της.

Επόμενη αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της  Elite League “Ερρίκος Ντυνάν”, το επόμενο Σάββατο (29/10/22 , 17:00), στoν Υμηττό, με τον Αίαντα Ευόσμου.

ΝΕ Μεγαρίδος – Αμύντας 69-67
Δεκάλεπτα: 12-17, 30-31, 58-58, 69-67

Νεανική Εστία Μεγαρίδος (Μάνταλος): Παλαιοχωρίτης 5(1), Γκάτζιας 15(3), Παπαγιάννης 2, Αγγελόπουλος 4, Γερομίχαλος 10(1), Καψαλός 2, Ντουμπίνσκι 21(4), Σωτηράκης 3, Καλλινικίδης 1, Όργκεστ 2, Μουρτζούκος, Ζαρκαδούλας 4

Αμύντας (Λιόγας, Μάλαμα, Ζούπας): Δήμου, Τοπάλλι 9(1) (11 ασ.), Σιούντρης 8(2), Γκρέκας 5(1), Βαρδιάνος, Δαμιανός, Κουκουνιάς 10(2), Γιούση, Γκάτζο 8(2), Μιχάλογλου 10, Καλογερίας 17(1) (9 ριμπ.)

Διαιτητές: Καραβίτης, Σκαλτσής και Σπυρόπουλος (κομισάριος Ηπιώτης)