Για να ενημερώνεστε καθημερινά για τα νέα της Δάφνης-Υμηττού, γραφτείτε στις σελίδες μας στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης: Facebook, Facebook Group, Instagram, Twitter.

Α2 Ανδρών: Αμύντας – Ελευθερούπολη 76-64

Πέμπτο ροζ φύλλο στη σεζόν για τον Αμύντα υποχρεώνοντας την Ελευθερούπολη στη 2η ήττα της στο πρωτάθλημα, σε μία πολύ δυνατή αναμέτρηση στον Υμηττό, κρατώντας το προβάδισμα σε όλο το σαραντάλεπτο.

Οι παίκτες του Μάη Κωνσταντινίδη πάτησαν στο παρκέ της “Πυρκάλ” με πάθος για τη νίκη βάζοντας μπροστά την ομάδα του Υμηττού με 9-0, μετά από 2,5′ από το πρώτο σφύριγμα, με 4 πόντους του Τοπάλι, τρίποντο του Γκρέκα και καλάθι του Βύρλα. Στα μέσα της περιόδου δύο συνεχόμενα καλάθια του Βαρδιάνου αύξησαν την απόσταση στους 11 πόντους (18-7 , 6′) και με την ολοκλήρωσή της 3 συνεχόμενοι πόντοι του Ζούπα διαμόρφωσαν το 26-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μπέλη (2), Σιούντρης (5) και Γκάτζο (2) έδωσαν την πρωτοπορία στους “πορτοκαλί” με +13 (35-22 , 15′) και οι Τοπάλλι (4), Βαρδιάνος (1) έκλεισαν το ημίχρονο με τους γηπεδούχους πρωτοπόρους (40-32).

Γυρνώντας από τα αποδυτήρια η προσπάθεια των φιλοξενούμενων για την ανατροπή συνέχισε να είναι δυνατή, αλλά το πείσμα και η απόδοση των γηπεδούχων δεν την άφησε να είναι αποτελεσματική. Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Βύρλα (με επιπλέον 2 καλάθια), οι 5 πόντοι του Τοπάλλι, τα καλάθια Βαρδιάνου Γκρέκα διατήρησαν το διψήφιο προβάδισμα σε όλη την περίοδο και 2 συνεχόμενα καλάθια του Μπέλη, με την ολοκλήρωσή της, το αύξησαν στη μέγιστη τιμή των 14 πόντων (59-45). Στο τελευταίο κομμάτι του ματς ήταν μία επανάληψη των προηγούμενων 30′ αγωνιστικών λεπτών με κύριο χαρακτηριστικό τη δυναμική των παικτών στο παρκέ για τη νίκη και εντυπωσιακές με δυναμισμό φάσεις που στο τέλος η ομάδα του Υμηττού αντικατόπτρισε την καλή της απόδοση και στο τελικό αποτέλεσμα (76-64).

Επόμενη αναμέτρηση στην Καβάλα το επερχόμενο Σάββατο (11/12 , 17:00), για τη 10η αγωνιστική του Α’ γύρου, του πρωταθλήματος της Α2.

Αμύντας – Ελευθερούπολη 76-64

Δεκάλεπτα: 21-20, 43-34, 58-43, 70-63

Αμύντας (Κωνσταντινίδης): Αβάρε 11 (3/4 τριπ. 75%), Ζούπας 3, Τοπάλι 17(1) (9 κερδ.φάουλ, 7 ασ.), Σιούντρης 5(1), Γκρέκας 7(1) (7 ασ., 3 κλεψ.), Βαρδιάνος 5, Κουκουνιάς 2, Γιούση, Γκάτζο 2, Μπέλη 10, Βύρλας 14 (15 ριμπ.)

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τουντζιαράκης 14, Ναούμης 5(1), Γοργόνης 16(3), Ερμείδης Δ. 9(2), Σκουλίδας 5, Καρακεχαγιάς, Ερμείδης Π., Πάτρας, Κάδρας, Μαρίνκοβιτς 15(2)

Διαιτητές: Ελευθεριάδης Πλ., Χαλαμπαλάκης και Τσιμπούρης (κομισάριος Ντίνος)